Te 3 cudowne książeczki poniżej opowiadają o wędrówce – każda w innych okolicznościach, z innym morałem ale tak samo piękną treścią i cudownymi ilustracjami. Delikatne i żywe jednocześnie barwy rozbudzą wyobraźnię naszych dzieci już po pierwszym rzucie oka, a treść z pewnością zaciekawi i zmobilizuje do dalszej lektury.
Pies i kot w leśnym zakątku
Wydawnictwo: Adamada
Autor: Elżbieta Pałasz
Rok wydania: 2016
Stron: 32
Cena w sklepie online: 24,90 zł
Przedział wiekowy: 4+
Pewnego dnia pies Burek zostaje wyrzucony z domu, w tym samym czasie kot Perseusz ucieka z bo czuje się niekochany – losy obu zwierząt splatają się i czworonogi postanawiają iść razem przez życie. Okazuje się, że nieszczęście przytrafiają się nie tylko ludziom ale i zwierzętom. Jednak Burek i Perseusz w swej niedoli nawiązują nowe przyjaźnie, przeżywają przygody i uczą się żyć ze sobą nawzajem. Spotykają na swej drodze lwa i wilczka, z którymi udało im się nawiązać porozumienie, mimo ogromnych różnic. Czwórkę niecodziennych przyjaciół spotykają niesamowite przygody – jakie? O tym dowiecie się z książki.
Opowieść o przychodach kotka i pieska to przyjemna lektura dla najmłodszych czytelników. Te krótkie epizody są pouczające, ciekawe i mobilizujące do zadawania pytań o trudne kwestie pomocy, różnic, wybaczania, złości i samej przyjaźni itd. Zwierzęta mimo przykrych doświadczeń związanych z ludźmi, ostatecznie innym ludziom pomagają. Delikatne ilustracje, utrzymane w spokojnej kolorystyce nie przebodźcują dziecka i pozwolą skupić się na tym co najważniejsze. Książeczkę polecamy dzieciom od 4-5 roku życia, którym można wyjaśnić w zrozumiały sposób te delikatne kwestie poruszane w treści książeczki. My zaczęliśmy od czytania poszczególnych historyjek, tłumaczyliśmy je sobie i dopiero przechodziliśmy do kolejnej części.
Książka może poruszyć jeszcze jeden temat; nauczyć, że zwierzęta to nie przedmioty. Nie wolno ich wyrzucić z domu, a przeciwnie okazać odpowiednią ilość miłości i troski. W końcu są to żywe istoty, które na swój sposób okazują uczucia.
Jakie to szczęście, że Cię znalazłem
Wydawnictwo: Adamada
Autor: Guido van Genechten
Rok wydania: 2016
Stron: 32
Cena w sklepie online: 37,90 zł
Przedział wiekowy: 4+
Cudowna książeczka o króliku i poszukiwaniu w życiu tego, co najważniejsze. Kicek jest głównym bohaterem opowieści; ma długi tułów, duże łapy, wąsy i uszy – jak zwykły zając. Zwierzątko obdarzone jest świetnym węchem i zawsze kica w kierunku smakołyków – swoje wojaże zawsze kończy pod jodłą, gdzie może spokojnie odpocząć. Gdy pewnego dnia odkrywa nowy, całkiem obcy zapach zaczyna poszukiwać jego źródła.
W końcu zając trafia do uroczej króliczki, która także przepada za marchewkami – bohaterowie zakochują się w sobie i stają się nierozłączni. Zwierzęta przemierzają razem świat i często sobie powtarzają “Jakie to szczęście, że cię znalazłem”. W podsumowaniu książki Kicek opowiada innym zwierzętom, w jaki sposób poznał Zuzę co okazuje się być wspaniałym zakończeniem tej uroczej opowieści.
Książka jest po prostu piękna: zarówno treścią jak i ilustracjami. W prosty sposób opowiada o najpiękniejszym i jednocześnie najbardziej skomplikowanym uczuciu, jakiego możemy doświadczyć w życiu. Ilustracje kipią kolorami, przyciągają wzrok prostotą i wymownością. Ja sama czytam ją z ogromną przyjemnością chłonąc każde kolejne słowo tekstu. Dawno w rękach nie miałam tak pięknej książki.
O Wilku, który podróżował po świecie
Wydawnictwo: Adamada
Autor: Orianne Lallemand
Rok wydania: 2016
Stron: 32
Cena w sklepie online: 24,90 zł
Przedział wiekowy: 3+
Seria książeczek o Wilku jest zdecydowanie jedną z naszych ulubionych. Uwielbiamy jego przygody bo są zabawne, opatrzone w piękne ilustracje i zawsze uczą czegoś mądrego. Tym razem trafiła do nas książeczka o dalekich podróżach Wilka, która pokazuje przede wszystkim jak ogromną przygodą jest podróżowanie i odkrywanie świata.
Bohater pewnego zimowego dnia postanawia ruszyć w świat i na własne oczy zobaczyć najważniejsze atrakcje danych miejsc. Odwiedza piękny Paryż z Wieżą Eiffla, Londyn i znajdujący się w nim Pałać Buckingham – gdzie ma okazję wpić herbatkę z królową. Trafia także do Rzymu, Wenecji, Egiptu i kilku kolejnych miejsc, w których odkrywa nowe smaki, atrakcje i poznaje inne zwierzęta. Spotyka także wyjątkową osobę, która następnie go … prześladuje przez kilka kolejnych stron! W końcu Wilk dochodzi do wniosku, że już dość podróżowania i wraca do domu. Znanym przysłowiem okazuje się, że “wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej”.
Piękne ilustracje (jak w każdej innej części z tej serii) zachęcają do dalszej lektury, do rozmowy na temat podróży, odmienności poszczególnych części świata. Podsumowanie jednak mogło być tylko jedno: mimo tych wszystkich cudownych doświadczeń, miejsc, spotkań, trakcji i pamiątek najcudowniej jest zawsze we własnych czterech ścianach. Sam Oliwier jest na tyle duży, że to rozumie. Na wakacjach co jakiś czas powtarza “już tęsknię za moim pokoikiem” – i mimo, że tęsknota ta jest zagłuszona zabawą z kuzynostwem, atrakcjami organizowanymi przez babcię, to i tak po powrocie jest prze szczęśliwy, że to już jego dom, jego łóżko i jego zabawki 🙂
4 komentarze
śliczne bajeczki
Ciekawe propozycje
Bardzo ciekawe propozycje. Z takimi książeczkami można podróżować.
O bardzo lubię takie książki