Wybór odpowiedniego materaca dla dziecka to pozornie prosta sprawa; wchodzisz do sklepu, szukasz odpowiedniego rozmiaru, bierzesz i wychodzisz. Nic bardziej mylnego! Nie warto decydować się na pierwszy lepszy, a zagłębić w temat i parametry – w końcu od Twojej decyzji zależny jest efektywny i zdrowy sen dziecka.
Tylko nie używany!
Nigdy ale to nigdy, pod żadnym pozorem nie kupuj używanego materaca! Materace bowiem, mają to do siebie, że się odkształcają pod naporem ciała użytkownika. Używane kilka lat z rzędu, a następnie przekazane dalej nie spełniają swoich funkcji – mało tego, mogą stać się powodem problemów ze snem i kręgosłupem. Druga sprawa to zanieczyszczenia biologiczne; każdy materac jest narażony na mocz czy inne wydzieliny – mimo pokrowców, prześcieradeł czy innych zabezpieczeń na każdym używanym materacu jest “ślad”. Mówi się, że materac jest jak buty: dopasowuje się do użytkownika – to sama prawda dlatego nigdy nie kupuj używanego!
Spanie na twardym to mit!
Przekonanie, że dziecko musi spać na twardym materacu jest błędne. Nie może być on także zbyt miękki; warto poszukać złotego środka. Z pewnością powinien być sprężysty na tyle, by dostosować się do kształtu ciała dziecka i jego ułożenia podczas snu. Zbyt miękki materac zapadnie się i dziecko będzie spało w dziurze, na twardym z kolei będzie się męczyć. Dzisiaj do wyboru mamy szeroką gamę materacy w najróżniejszych cenach; warto jednak przejść się do specjalistycznego sklepu i porozmawiać ze specjalistą.
Rodzaje materiałów, z których wykonuje się materace
- pianka poliuretanowa – najbardziej podatna
na odkształcenia, - pianka poliuretanowa wysokoelastyczna – o zwiększonej sprężystości
- pianka termoelastyczna – reaguje na temperaturę ciała dziecka i pod jej wpływem dostosowuje się do sylwetki, nieodpowiednia dla dzieci poniżej 3 roku życia
- lateks – elastyczny materiał, który dopasowuje się do kształtu ciała, ma dobre właściwości ortopedyczne. Lateks “oddycha” ale może wywoływać alergie,
- włókno kokosowe (kokos) – ma właściwości antybakteryjne, dopasowuje się do kształtu sylwetki, nie odkształca się i przepuszcza powietrze,
- łuska gryczana – pod naciskiem ciała wkład z łuski dopasowuje się do sylwetki, zapewniając kręgosłupowi właściwe podparcie. Niestety niewłaściwie przechowywana gryka staje się siedliskiem robaków, dlatego też producenci raczej z niej rezygnują.
- włókna lnu – posiada właściwości hipoalergiczne i
antyseptyczne oraz zapewnia dobrą wentylację - włókna konopi – posiada właściwości antyseptyczne, zapewnia dobrą
wentylację, w lecie daje uczucie chłodu, a w zimie – ciepła.
Nawet najlepszy i najdroższy materac ulegnie zniszczeniu i odkształceniom jeśli będzie nieprawidłowo użytkowany. Ustalcie zasadę, że po łóżku absolutnie nie można skakać – wiem, że ciężko wyjaśnić to rozbrykanym maluchom ale wierzcie mi: będzie to dobre i dla ich własnego bezpieczeństwa i dla żywotności materaca. Druga sprawa to jedzenie w łóżku; od jedzenia jest kuchnia, względnie salon. Ja osobiście nie pozwalam na jakiekolwiek jedzenie czy picie w sypialniach/ pokoju dziecięcym. Pomijam fakt, że potem okruszki wbijają się tam gdzie nie powinny ale czystość materaca cierpi bardzo, oj bardzo. A pomyśl o plamach z soku czy innych płynów – ciężko będzie się ich pozbyć. Ważne jest także by materac wietrzyć i zmieniać stronę użytkowania, dzięki temu długo zachowa swoją strukturę i świeżość.
Nasz wybór
Oliwiera pokoik prawie gotowy, kilka elementów czeka na dopracowanie. W nowym łóżku nie mogło zabraknąć nowego materaca – tym bardziej, że zmieniły się jego wymiary. Nasz wybór padł na dwustronny materac ODEO+ z wysokiej jakości pianką i lateksem. Składa się on z czterech warstw:
- trójwarstwowego pokrowca konstrukcji 3W czyli wykonanego z dzianiny materacowej, z puszystej włókniny poliestrowej i płaskiej włókniny polipropylenowej
- wysokoelastycznej pianki poliuretanowej typu HR – doskonale przepuszcza powietrze, jest wytrzymała na ściskanie i rozciąganie, szybko odzyskuje swój pierwotny kształt (nawet po długotrwałym uciskaniu)
- pianki poliuretanowej PUR z poprzecznymi kanałami wentylacyjnymi, to z niej wykonany jest rdzeń materaca. Zapewnia niebywały komfort oraz wielopunktowe podparcie pleców. Pianka poddawana jest restrykcyjnym testom wytrzymałościowym.
- perforowanej pianki lateksowej – niezwykle trwały i komfortowy materiał, który idealnie dopasowuje się do kształtu ciała. Nie odkształca się, posiada doskonałą cyrkulację powietrza i regulację wilgotności. Ta część materaca posiada potwierdzone certyfikatem właściwości antygrzybiczne.
- w zapobieganiu przeciążeniom kręgosłupa, związanych z wymuszoną pozycją ciała podczas spania,
- w zapobieganiu wadom postawy,
- wspomagająco w przeciwdziałaniu zaburzeń snu,
- w dysfunkcjach narządu ruchu w chorobach układu nerwowo-mięśniowego u dzieci (np. porodowe uszkodzenie splotu ramiennego, mózgowe porażenie dziecięce).
- bardzo dobra sprężystość i stabilne podparcie pleców,
- twardość zapewniająca swobodną zmianę pozycji dzieciom w wieku niemowlęcym,
- bezpieczne krawędzie w ułatwiające pionizowanie postawy i stawianie pierwszych kroków,
- doskonała cyrkulacja powietrza,
- wielowarstwowy pokrowiec (konstrukcja 3W) łatwy do utrzymania w czystości,
- wysoka odporność na zużycie i uszkodzenia. [1]
Nakładka higieniczna?
Nakładka to trwały ochraniacz materaca. Łatwa jest do utrzymania w czystości, mocowany za pomocą gumek na narożnikach. Bez najmniejszego wysiłku można ją zdjąć i założyć ponownie – przystosowana również do prania w pralce, w temperaturze 60stooni. Nasza nakładka uzyskała wyróżnienie Komitetu Ochrony Praw Dziecka w konkursie “Świat Przyjazny Dziecku” w kategorii “Bezpieczny dla Dziecka”. Gumowane prześcieradło może blokować swobodną cyrkulację powietrza dlatego 100% ochronę naszego materaca stanowi wielowarstwowy pokrowiec oraz dodatkowo nakładka – prześcieradło jest już w tym momencie zbędne. Nakładka higieniczna HP1 nie jest wodoodporna dlatego jeśli ulegnie przemoczeniu należy ją wysuszyć lub wyprać (tak, można ją prać w temperaturze 60stopni, wirować i suszyć w suszarce – muszę sprawdzić jak będzie wyglądać po praniu! Zwykle boję się wkładać takie rzeczy do pralki bo mi się kurczą, mimo że są prane zgodnie w instrukcją.)
Jak królewicz
Nie da się ukryć, że teraz Oliwier śpi jak królewicz! Nie budzi się w nocy, wstaje wypoczęty i zrelaksowany, nie narzeka na “bolące kości” – a zdarzało mu się przed wymianą. Przekonałam się na własnej skórze, że wybór odpowiedniego materaca jest bardzo trudny ale też istotny i nieuchronny, jeśli zależy nam na komforcie dziecka. Niebawem chcemy wymienić nasze łóżko na inny model, Gabryś także szykuje się do przeprowadzki do całkiem nowego pokoiku i właśnie wertujemy oferty producentów. Ceny porządnych materacy nie są niskie ale niewątpliwie jest to bardzo opłacalna inwestycja – inwestujemy bowiem we własny komfort i zdrowie.
[1] źródło: http://materacyk.pl/
43 komentarze
Ale wyczerpujący wpis! Nawet nie wiedziałam że istnieje coś takiego jak nakładka higieniczna, a z pewnością bardzo nam się przyda przy maluchu ?
Istnieje i faktycznie bardzo się przydaje dla maluszka i starszaka, który rezygnuje z pampersów – bo wiadomo, że zdarzają się wówczas wpadki.
Bardzo cenne rady, pewnie jeszcze wrócę do tego tekstu jak będę kupować materac dla maluszka 🙂
Polecam się!
Obecnie jest tak ogromny wybór tych matercyków, że nie wiadomo co wybrac.
Dlatego warto udać się do specjalistycznego sklepu i zapytać. Materacyk zostanie dobrany na podstawie indywidualnego zapotrzebowania
Na początku Córka miała materac dwustronny z wkładem z włókna kokosowego. Bardzo chwaliliśmy sobie ten materiał. Teraz muszę przyznać , że nie pamiętam jaki wkład ma nasz materac.
My w sypialni mamy właśnie taki pierwszy lepszy byle tani i wiecznie wstaję "połamana" – czas się go pozbyć i kupić coś konkretnego. Nie oszukujmy się jednak, materac o wymiarach 180×200 wysokiej jakości kosztuje sporo. Póki co inwestuję więc w spokojny sen dzieci; ja poczekam 😛
Zainteresowal mnie Twój wpis. Koleżanka jest w ciąży i chce wymienić materac (to jej drugie dziecko) polecę jej Twoj post. Szkoda że sama nie mialam wczesniej pojęcia o takim materacyku.
na materacyk.pl na 100% znajdzie coś dla siebie! Wybór jest bardzo szeroki
Nie dziwię się, że książę budzi się wypoczęty po śnie na takim materacu.
Noooo, zazdroszczę mu 😛
Materac musi być wygodny. My mamy z pianki poliuretanowej. Nie wyobrażam sobie jakby moje dziecko miało spać na używanym materacu.
Bardzo cenne informacje.
Nakładkę też mamy ?
Używany poza "pamięcią" o kształcie ciała poprzedniego właściciela, bardzo niemile kojarzy mi się z kwestiami higienicznymi. Jakoś tak…. nieeeee!
Czyli tak zwane prześcieradło ta nakładka. Co do materacy wszystko wychodzi z czasem Lena ma nowy twary bardzo zadowolona jest my cztero letni firmowy ale już nie jest taki jak nowy.
Nie, nakładka jest grubsza niż zwykłe prześcieradło. Zerknij tutaj http://materacyk.pl/produkt/nakladka-higieniczna-hp1/
Przypomniało mi się, gdy kupowaliśmy materace do naszego mieszkania. Każdy wybierał coś innego, bo każdy ma inne preferencje co do spania. Z poduszkami było to samo 🙂
U nas to samo! 🙂
To prawda, dobry materac to podstawa.
Muszę pomyśleć o nowym materacu. Ostatnio dziecko pomoczyło pokrowiec więc wyprałam go (recznie) i się… rozpadł. A nie dostanę samego, dopasowanego pokrowca.
Ojej, serio? Ja się boję prac te pokrowce, bo kiedyś jeden mi się skurczył strasznie mimo, że dostosowałam się do instrukcji :/
Nawet już moim nastolatkom ze szczególną uwagą wybieram materace, w końcu to jedna trzecia doby, czas relaksu i inwestycja w zdrową sylwetkę i samopoczucie. 🙂
Bookendorfina
Ja kupiłam dla synka materac lateksowt i bardzo go sobie chwale 🙂
Bardzo przydatny dla nas wpis ponieważ będziemy teraz zmieniać materac dla córki
Cieszę się, że mogłam pomóc 🙂
Ale kopalnia wiedzy! Lubię takie wpisy – siadam, czytam jeden wpis i już wszystko wiem. Gratuluję, kawał dobrej roboty! 😉
Dziękuję bardzo, polecam się na przyszłość 🙂
Tyle się teraz czyta o tych materacach, które są źle przechowywane albo eksploatowane – ciężko znaleźć coś naprawdę dobrego. Fajnie, że poruszasz ten temat, bo na pewno wielu rodziców jest w trakcie szukania tego najlepszego. Twój wydaje się całkiem sensowny, myślę, że gdybym potrzebowała, to ten znalazłby się na mojej liście.
Dokładnie; sama naczytałam się zwłaszcza o żyjątkach w materacach – brrrr. Postanowiłam poszukać czegoś na prawdę wysokiej jakości i trwałości
Pamiętam ten szal wybierania najlepszych rzeczy przed narodzinami mojej córki. Cały czas siedziałam i szukałam opinii, ale tak naprawdę ile ludzi tyle opinii. My wybraliśmy w końcu dwustronny, lsyeks z kokosem.
Super przydatne informacje! A z tą twardością materaca to sama byłam przekonana, że tak to właśnie powinno być.
Ja kiedyś też!
Materac to bardzo ważna rzecz w wyposażeniu niemowlęcia. Dobrze jakby był zrobiony z jak najbardziej naturalnych materiałów.
Już nie pamietam czy było tyle rodzai jak córka była malutka 🙂 My mieliśmy gryka kokos chyba 🙂
A czy są takie materace w rozmiarach dla większych dzieci czyli np. popularne 90-tki?
Dostępne są 90×180/190/200 – zajrzyj na stronę, z pewnością znajdziesz coś dla siebie.
Całkiem niedawno miałam etap wyboru materaca dla malucha, odradzam te "naturalne" podobno bardzo łatwo, żeby zalęgło się w nich robactwo, bo jak sama nazwa wskazuję NATURALNY. Polecam przy wyborze brać pod uwagę, że dziecko początkowo naprawdę bardzo dużo czasu spędza w łóżeczku, materac musi być dobry jakościowo i jak najbardziej się da "higieniczny". Łatwy do ewentualnego mycia, prania.
Tak, tak dokładnie! Polecam wszystkim nakładkę higieniczną – super sprawa!
My wzięliśmy gryka pianka kokos i oczywiście najważniejsze dla nas było aby był on nowy. Super wpis, dużo informacji
Zgadzam się ze wszystkim w 100% moja córeczka uwielbia swój miękki materac z pianki poliuretanowej. Codziennie grzecznie przesypia całą noc i nie ma żadnych problemów ze zdrowiem.
Jestem mamą trzech córek i z doświadczenia mogę zapewnić Cię o tym, że małe dziecko nie wyśpi się na twardym materacu sprężynowym. Mogę natomiast z czystym sumieniem polecić Ci mięciutki, hipoalergiczny materac lateksowy wyposażony w różne strefy twardości. W ramach ciekawostki dodam jedynie, że materace te świetnie sprawdzają się w profilaktyce chorób kręgosłupa.
Kobiety nie lubia bohaterow, lubia zwyciezcow… Cult of Flawless Victory RUlz. R. Beauvais! POZDRO 600!
Ciesze sie z jego sukcesow, kazdy jest okupiony potezna praca, sercem i wysilkiem. Na drodze chwaly i slawy zachowaj incognito.