Co roku o tej porze powstaje jeden problem (a właściwie dwa): jaki w tym roku stworzyć kalendarz dla dziecka i co do niego włożyć. Przetestowałam “gotowce” i własnoręcznie robione kalendarze, upominki, słodkości, książki i zadania. W tym roku nad formą nadal pracuję – w tajemnicy gdy Oliwier nie widzi, ale udało mi się skompletować upominki i zadania. Ostateczną formę przedstawię za kilka dni, ale już dziś chciałabym pokazać co wybrałam zamiast słodyczy.
Dodawanie i odejmowanie na wesoło
Gra matematyczna Piraci przeznaczona jest dla dzieci w wieku od 4 do 8 lat. Szata graficzna i tematyka jest bardzo atrakcyjna dla dzieci w tym wieku; Oli często wraca do swoich ulubionych bajek z wesołymi piraciętami – ba! nawet Gabryś biega po mieszkaniu wołając “ahoj! szczury lądowe”. Pewnie obaj będą zachwyceni tym bardziej, że gra jest prosta i przyjemna – wręcz zachęca by po nią sięgnąć. Dzieci mają możliwość ćwiczenia dodawania i odejmowania w zakresie do 20, przy czym gromadzi się pirackie łupy. W pudełku znajdziemy 4 plansze z wizerunkami piratów oraz 96 żetonów z działaniami, wynikami oraz oczywiście rysunkami skarbów. Ilustracje są cudne! Idealnie trafiły w mój gust i sama nie mogę się doczekać pierwszej rozgrywki. Solidne elementy z tektury i format gry sprawiają, że spokojnie można ją zabrać w podróż czy na wycieczkę bez obaw czy się nie zniszczy.
Tajemnice ludzkiego ciała
Gra edukacyjna Ciało człowieka dedykowana jest dzieciom w wieku 6-12 lat, choć myślę, że spróbujemy i z Gabrysiem w nią zagrać. Gra ma formę klasycznej planszówki: ścigamy się od startu do mety po drodze rozwiązując zadania. Plansza ma kształt prostokąta i znajduje się na niej dwóch chłopców i dwie dziewczynki z zaznaczonymi układami: kostnym, mięśniowym, nerwowym i z narządami wewnętrznymi. Ponad setkę niezwykle ciekawych pytań opracowała prawdziwa specjalistka w dziedzinie biologii i pedagogiki – Magdalena Jarzębowska. Co żyje w jelitach, ile zapachów rozpoznaje człowiek, czym jest pępowina i wiele innych ciekawostek dowiedzą się nie tylko dzieci, ale także niejednokrotnie rodzice! Pojawiło się u nas w ostatnim czasie wiele pytań o ludzkie ciało i jego funkcje więc wierzę, że moi chłopcy z wielkim entuzjazmem podejdą do tej zabawy – z wielką dawką nauki w jednym. Drugi rodzaj zadań to odszukiwanie części ciała i narządów na planszy – karta z takim zadaniem będzie zawierać trzy podpisane ilustracje z częściami ludzkiego ciała. Genialny sposób na naukę! Do gry dołączony jest plakat z podpisami, który może być pomocą i małą ściągą na początku rozgrywek. W pudełku znajdziemy planszę do gry, 41 kart z pytaniami, 14 kart z częściami ludzkiego ciała, plakat oraz oczywiście pionki, kostkę i instrukcję. Wszystko opatrzone przyjazną dla dzieci szatą graficzną.
Nauka czytania
Czytam i układam słowa to przecudowna gra, w której zapewne zakochasz się Ty i Twoje dziecko – ze względu na urocze grafiki i prostotę. Zadaniem dziecka jest dopasowanie obrazków z wizerunkami i nazwami zwierząt; składając poszczególne części grafiki składa jednocześnie słowo z pojedynczych liter. W pudełku znajduje się 60 bajecznie kolorowych elementów, z których układamy 3-4 literowe nazwy zwierząt. Na odwrocie natomiast mamy pojedyncze literki, z których dziecko może tworzyć dowolne wyrazy. Masa zabawy z “mini puzzlami”, nauką czytania, ćwiczenia spostrzegawczości, motoryki małej i rozwijania umiejętności tworzenia słów w jednym!
Kolorowo mi!
Nauka i nazywanie kolorów czasem idzie dość opornie więc i na ten przypadek zaopatrzyłam nasz kalendarz w grę, którą chłopcy będą mogli zagrać razem. Loteryjka Kolory jest małym arcydziełem spod ręki grafika; urocze ilustracje dopasowane do wieku dziecka, solidne tekturowe elementy i nieskomplikowane zasady gry. W pudełku znajdziemy 6 kolorowych plansz i 36 okrągłych żetonów oraz oczywiście instrukcję, która przedstawia aż 4 warianty gry. Zabawne tytuły tez z pewnością zachęcą dziecko do zabawy. I tak mamy:
- śledczy ospały – dziecko układa 6 żetonów na jednej planszy
- śleczy rzutki – dziecko układa 12 żetonów na 2 planszach o różnych kolorach (możemy też z czasem dokładać kolejne plansze)
- detektyw bystrzak – w tej opcji może grać aż 6 dzieci, z których każde otrzymuje jedną planszę. Żetony układa są obrazkiem do dołu, a następnie po kolei odkrywa starając się znaleźć element w swoim kolorze. Jeśli nie trafimy w swój kolor żeton odwracamy i odkładamy na miejsce. Takie memory – tylko z większą ilością osób.
Gra ćwiczy koncentrację, uczy rozpoznawania kolorów i szczegółów na obrazkach. Jest świetną alternatywą dla telewizji czy elektroniki; dziecko z powodzeniem może bawić się beż naszego nadzoru gdy już zapozna się z zasadami tej zabawy. Seria “Loteryjka” otrzymała wyróżnienie w 8. edycji konkursu Zabawka Roku 2017 oraz wyróżnienie w XV edycji konkursu Świat Przyjazny Dziecku organizowanego przez Komitet Ochrony Praw Dziecka.
Maluch też uczy się liczenia
Układanka malucha: liczymy warzywa i owoce to będzie hit w naszym domu! Wiem to! Dwuelementowe tekturowe puzzle pomogą dziecku w nauce liczenia do 10 w towarzystwie uroczych grafik z samymi pysznościami. Zadaniem dziecka jest odnalezienie i dopasowanie puzzli z liczbą, która pasuje do przedstawionych na obrazku warzyw lub owoców. Małą podpowiedzią jest także kolor puzzli – te pasujące do siebie mają tą samą barwę. Fajne, małe pudełeczko z puzzlami fajnie sprawdzi się podczas jazdy pociągiem czy nawet w kolejce do lekarza.
Natomiast układanka malucha: zwierzęta morskie już bez liczenia, ale nadal wspiera rozwój spostrzegawczości i logicznego myślenia. Zadaniem dziecka jest połączenie ze sobą 3 elementów tak, by na obrazku znalazły się zwierzęta tego samego gatunku. Ilustracje są delikatne, nie przerysowane, ukazują zwierzęta morskie w naturalnym środowisku. Zabawa układankami malucha świetnie wpływa na rozwój, ćwiczy koncentrację, spostrzegawczość i koordynację oko-ręka.
Te proste gry dają do myślenia!
Domino obrazkowe to jedna z naszych ulubionych gier: mieliśmy ich kilka ale po czasie się znudziły lub nie wytrzymały eksploatacji więc mam w zanadrzu kolejne. Gabryś niebawem skończy 3 lata i coraz częściej interesują go stricte gry więc mam nadzieję, że będziemy mogli razem poukładać długie zawijasy z bajecznie kolorowych kart. Ta wersja gry posiada dwa warianty: dziecko dopasowuje karty przedstawiające obrazki ze wspólną cechą lub przedstawiające zwierzęta tego samego gatunku. Forma jest nieco inna niż dobieranie identycznych grafik do siebie, ale przez to bardziej rozwojowa.
Memory Dinozaury to stara dobra gra w nowym wydaniu – bardziej przyjaznym małym dzieciom. Zasady się nie zmieniają; zmienia się jedynie forma graficzna. Dinozaury, którymi interesuje się większość maluchów zachęcają do zabawy i odkrywania. Na początek nie musicie korzystać ze wszystkich; dopasuj obrazki w pary i ilość kart do odkrycia dostosuj do możliwości dziecka. Zacznijcie od 2 par, a następnie dokładajcie kolejne. Memory świetnie ćwiczy spostrzegawczość, rozwija pamięć i koncentrację – to jedna z tych gier, które powinno mieć każde dziecko.
W tym roku stawiam na rozwojowe zabawki przeplatane zadaniami integrującymi rodzinę; z pewnością pojawi się wspólne pieczenie ciasteczek, tworzenie dekoracji świątecznych czy drobnych upominków dla członków rodziny. Chłopcy w kalendarzu znajdą także kilka drobnych słodkości i gadżetów typu naklejki czy gumki do mazania w fajnych kształtach. Mimo braku czasu i ogromnej chęci zakupu “gotowca” stworzyłam jednak coś sama (jak co roku!) i czuję, że to dobra opcja bo dzieciaki się ucieszą z czegoś tylko dla nich, a ja otrzymam wynagrodzenie w postaci uśmiechów i zachwytów 🙂
38 komentarzy
No proszę ile inspiracji, fajnie tym bardziej że człowiek nie wie co wybrać a tu inspiracja
Wcześniej jakoś nie spotkałam się z tego typu wersjami kalendarzy, dopiero jakoś w tym roku to do mnie dotarło 😛 No ale pomysł świetny 🙂
Nauka czytania wygląda rewelacyjnie! Nie wiedziałam o tej grze – o ile można to tak nazwać
U nas w tym roku podobny zamysł – będą gry, książki i puzzle naszych ulubionych wydawnictw 🙂
Robione kalendarze są najlepsze ? sama robie dla przyjaciółki i chłopaka
Super pomysły na upominki do kalendarza adwentowego , warto z nich skorzystać 🙂
Kapitan Nauka wie jak wydawać bardzo fajne, edukacyjne gry. Znamy loteryjkę, ale reszta to nowość <3
moje dzieciaki są trochę za małe na dodawanie i odejmowanie, ale myślę, ze to będzie idealna zabawa na trochę później 😉
nie wiem, czy byłabym w stanie zdecydować się na któreś, tak na początek 😉
Rewelacyjny pomysł z taki własnoręcznie zrobionym kalendarzem, zwłaszcza, że przy okazji dziecko może się uczyć. 🙂
W tym roku planuje niespodziankę dla córki 😀 I kalendarz adwentowy z małymi niespodziankami na każdy dzień adwentu 😀
Świetne inspiracje. Gra z dinozaurami będzie odpowiednia dla mojego chrześniaka
Takie prezenty u nas się sprawdzą. Dziękuję za informację, bo dzieci w rodzinie trochę jest. A z pomysłami bywa różnie.
Takie edukacyjne prezenty są o niebo lepsze niz słodycze
Mój synek jest jeszcze za mały i w tym roku nie będzie kumał kalendarza adwentowego, ale jak trochę podrośnie zrobię piękny kalendarz – i też bez słodyczy! 🙂 Super pomysły 🙂
My już mamy gotowy kalendarz,a w tym tygodniu wypełnię to zadaniami:)
Fajne 🙂 kiedyś na pewno zrobię taki jak będę miała dla kogo 😉
Świetne te gry i układanki. muszę kulka z nich kupić
Mojemu chrześniakowi również bardzo spodobałyby się te dinozaury ?
Bo gra to czasami najlepszy sposób na naukę zwłaszcza tę nieświadomą 😉
kurde chyba też stworzę swój własny kalendarz adwentowy 😀 zainspirowałaś mnie 😀
Ależ genialny pomysl i wspolna zabawa! Jakbym miala w poblizu jakies dziecko tez bym chetnie skorzystala z Twoich pomyslow 🙂
Ludzkie ciało to niebywała zagadka 🙂 super, że można je poznawac już od najmłodszych lat
Lubię wszystkie tego typu “zabawki”. U nas ostatnio rządzą puzzle i właśnie gry z żetonami. Bardzo fajnie te zaproponowane przez Ciebie! 🙂
Fajne te gotowce. Myślę, że wiele osób skorzysta.
Bardzo podobają mi się zwłaszcza te karty do nauki czytania.
Dinozaury!!! Moje ulubione 🙂
Słodycze lubię bardzo, ale jakbym była dzieckiem to taki kalendarz by mnie ucieszył 🙂
Takie samodzielnie wykonane i napełnione kalendarze cieszą najbardziej.
Świetne pomysły , no to wkońcu wiem na co się zdecydować
Ostatnio widziałam podobny kalendarz z samymi książkami, ale tu widzę ciekawszy.
Przeglądałam propozycje od KN i szczerze mówiąc chyba cos zamówię na mikołaja, oby zdąrzyło dojść.
Gratuluję pomysłu! Gry są świetne, jednocześnie bawią i uczą, a to najważniejsze. 🙂
jestem bardzo ciekawa tych gier, bo mamy kilka od Kapitana i doskonale się sprawdzają 🙂
Bardzo ciekawe gry, na pewno fajny pomysł 😉
Najtrudniejsza rzecz w zyciu to nauczyc sie, ktlre mosty przekraczac, a ktlre palic. – David Russell
Przyjemnosc zycia jest przyjemnoscia plynaca z cwiczenia duszy; to jest bowiem prawdziwe zycie. – Arystoteles
Latwo byc przyjacielem dla kogos, kto jest twoim przyjacielem, ale byc przyjacielem dla kogos, kto uwaza sie za twego wroga – to kwintesencja prawdziwej religii. M. Gandhi.