Zimowe wieczory nie zawsze są piękne i białe; gdy za oknem deszcz, wiatr albo zawierucha trzeba zostać w domu i zorganizować dzieciakom zajęcie. Budowanie namiotów, wspólne gotowanie i czytanie, a także prace plastyczne – to najfajniejsze zajęcia dla znudzonych dzieci. Zapraszam do stworzenia 5 przyjemnych i łatwych przedmiotów, które z powodzeniem mogą stać się także prezentami dla bliskich.
Nie tylko dla dziewczyn
Myślisz, że tylko dziewczynki mogą bawić się bransoletkami i koralami? Błąd! Nadziewanie koralików na sznureczek to świetna zabawa manualna idealnie rozwijająca motorykę małą dziecka. Bardzo ważne jest tu odpowiednie skupienie: pracować na raz muszą oczy i ręce bardzo wytężając przy tym umysł. Robienie bransoletek i korali można zacząć od sortowania koralików kolorami lub wielkością – to dodatkowe zadanie rozwijające umysł i poprawiające koncentrację. Ostatnio moi chłopcy wpadli na pomysł by zrobić słodkie bransoletki w prezencie dla koleżanek ze szkoły i kuzynek. Dziurki w kolorowych kulkach Maoam zrobiliśmy za pomocą wykałaczki, a następnie przeciągnęliśmy przez nie kolorową gumkę. W dokładnie taki sam sposób powstał naszyjnik. Na koniec nasze wyroby zostały zapakowane w ozdobne paczuszki i czekają na wręczenie dziewczynkom. PS. tylko nikomu nie mówcie, że połowę zjedliśmy.
Kółko i krzyżyk
Jest to z pewnością gra, w którą można grać godzinami. Idealne zajęcie dla przedszkolaków, ale nie tylko! Z kartonu lub tektury wytnijcie planszę w kształcie kwadratu, a następnie podzielcie ją pionowymi pasami tak, by postało 9 pól o tych samych wymiarach – plansza gotowa! Jeśli macie ochotę na dłuższe zajęcie zróbcie taką planszę z filcu. Będziesz w tym celu potrzebować grubego filcu na podstawę lub dwóch cieńszych kawałków, które trzeba będzie ze sobą zszyć. Polecam drugą opcję bo dzięki niej dodatkowo możemy ćwiczyć z dzieckiem motorykę małą. 4 kolorowe wąskie pasy również przyszywamy lub przyklejamy do gotowego kwadratu i plansza jest gotowa do zabawy. Nasze rodzinne rozgrywki umilają gumy i cukierasy, które po 10 rundach zgarnia zwycięzca. Oczywiście Oliwier baaaardzo się starał by trafiły do niego 🙂
Szyjemy własne maskotki!
Dość długo miałam opory by wręczyć mojemu dziecko igłę w dłoń – gdy jednak okazało się, że w szkole bez problemu nią operuje postanowiłam zaryzykować. Szycie zabawek to jedno z moich ulubionych zajęć; świetnie rozwija wyobraźnię, uczy planowania, dobierania tkanin, kolorów i faktur, umysł dziecka pracuje na najwyższych obrotach. Nie potrzebujesz żadnych skomplikowanych materiałów; kawałki tkanin, stary sweter czy nieużywana poszewka od poduszki sprawdzą się tu rewelacyjnie, znajdzie się nawet miejsce dla skarpetki bez pary! Do tego igła z nitką, ostre nożyczki, guziki lub kawałek filcu na oczy i opcjonalnie kartka z ołówkiem do zaprojektowania zabawki. Wszystko pod ręką, prawda? Daj dziecku pełną dowolność, nie ingeruj w projekt, wspieraj jedynie w operowaniu nożyczkami i igłą by uniknąć skaleczeń. Efektami będziecie cieszyć się oboje, a zabawka z pewnością stanie się ulubionym towarzyszem wspólnych chwil i powodem do dumy przed resztą rodziny – w końcu “zrobiłem to sam!”
Domowa produkcja puzzli
Puzzle to bardzo wdzięczna zabawka; nigdysięnie nudzą o ile podsuwamy dziecku nowe wzory. Teraz możecie stworzyć je sami z kilku podstaw:
- wytnijcie z gazety duży obrazek lub plakat
- na sztywnej kartce namalujcie obrazek lub dajcie się ponieść fantazji i a’la Picasso operujcie pędzlem jak macie ochotę
- wydrukuj kolorowankę i pokolorujcie ją dokładnie
Jak by nie wyglądał podstawowy element; należy go pociąć na mniejsze kawałki. Mogą to być kwadraty, trójkąty czy totalne wygibasy – pamiętaj jednak by nie zniekształcić ich za bardzo i nie wyciąć czasem dziury we wzorze bo ciężko go bęzie poskładać. Unikajcie też raczej odrywania papieru; nożyczki będą zdecydowanie lepsze. To co? Może konkurs na najbardziej kreatywne puzzle?
Magia światła
Jedną z ulubionych zabaw moich dzieci jest tworzenie lampionów/ świeczników. Każdy słoik odkładam na bok by móc go wykorzystać, gdy nadejdzie pora. Lampiony ze słoików robi się bajecznie łatwo, masa jest przy tym zabawy i dobierania dekoracji. Aby wykonać takie lampiony potrzebne są dokładnie umyte słoiki, bibuła i klej, naklejki, farby, śnieg lub brokat w sprayu czy nawet cukier. Przy ich tworzeniu macie na prawdę ogromne pole do popisu – jedno czego może Wam zabraknąć to słoiki 🙂 Poniżej kilka naszych propozycji z wykorzystaniem różnych materiałów.