Gofry przyrządza się z gęstego ciasta naleśnikowego i wypieka w specjalnie do tego przeznaczonej gofrownicy. Najczęściej podaje się je z dodatkiem cukru pudru, bitej śmietany, dżemu lub świeżych owoców. Można je też przyrządzić w sposób wytrawny, na przykład ze szpinakiem i łososiem. Idealne gofry są lekkie i chrupiące.
Jak zrobić ciasto na słodkie gofry
Klasyczny przepis na gofry zawiera składniki podobne do tych, których używa się do zrobienia naleśników. Różnicą jest dodanie margaryny, która zapewnia gęstą konsystencję ciasta na gofry. Aby gofry wyszły chrupiące, koniecznie należy studzić je na kratce, aby dobrze odparowały.
160 g mąki pszennej przesiej do miski, dodaj 3 łyżki cukru, 50 g stopionej margaryny, szczyptę soli, żółtka dwóch jaj i 100 ml mleka. Składniki wymieszaj dokładnie rózgą lub mikserem, stopniowo dolewaj jeszcze 200 ml mleka. Ciasto odstaw na 10 minut. W tym czasie białka ubij na sztywną pianę, a następnie dodaj do ciasta. Niewielką ilość ciasta nakładaj do gofrownicy i piecz około 5-7 minut, do zarumienienia gofrów. Najbardziej chrupiące są od razu po upieczeniu.
Gofry na słodko serwuje się z cukrem pudrem, bitą śmietaną, dżemem i świeżymi owocami. Zgodnie z własnymi upodobaniami można też dodać do nich różnego rodzaju cukierki, drażetki lub żelki. Całość można posypać prażonymi migdałami, posiekanymi orzechami włoskimi lub kolorową posypką. Dobrze smakują też z sosem czekoladowym lub owocowym.
Jak zrobić ciasto na wytrawne gofry
Do gofrów, które będziesz podawać na słono użyj tylko pół łyżeczki cukru. Oprócz mąki, margaryny, mleka i jaj dodaj też 100 g jogurtu naturalnego. Do przygotowanego ciasta wrzuć pokrojony koperek lub inne zioła (na przykład bazylię, pietruszkę).
Wytrawne gofry to ciekawa alternatywa dla tych słodkich. Można je podawać na przykład ze słonym twarożkiem albo świeżym szpinakiem, wędzonym łososiem i dodatkiem rukoli. Równie dobrze sprawdzi się klasyczne połączenie sera, szynki i papryki.
Przepis na gofry bezglutenowe
Gofry bezglutenowe przygotuj z mąki migdałowej lub mieszanki mąki kukurydzianej i ryżowej. Możesz też zmielić kaszę jaglaną i połączyć ze skrobią kukurydzianą i siemieniem lnianym. Mleko krowie zastąp sojowym. Przygotowuj tak jak w przepisie na klasyczne gofry.
Zobacz także: Muffiny dla czekoladoholików
4 komentarze
Hmmm, czytałam kilka różnych przepisów, ale w żadnym nie było mowy o ubijaniu piany,a może to właśnie sekret puszystości gofrów? 🙂
Uwielbiamy gofry. Zazwyczaj ciasto przygotowujemy z receptury zawartej w książeczce, która była z gofrownica. Pycha!
Uwielbiam raz przez pomyłke dałam łyżke cukru sklejiła mi się gofrownica masakra super przepis wypróbuje maż lubi gofry córka nie
Gofry to jeden z moich ulubionych przysmaków, zwłaszcza latem gdy jest dużo świeżych owoców i można robić je na wiele sposobów. Z pewnością wypróbuję Twój przepis.