Często młodzi rodzice wpadają w panikę przy lekko podniesionej temperaturze u dziecka, kilku kropeczkach na ciele, zadrapaniu czy katarku. Bez nerwów, mam dzisiaj dla tych rodziców kilka drobnych rad.
Gorączka
To najczęstsza przypadłość u dzieci, bardzo niepokojąca rodziców. Temperatura to objaw walki organizmu z chorobą i nie należy jej zbijać od razu. Normalna temperatura ciała u dziecka waha się pomiędzy 36,6 0 a 37,0 stopni Celsjusza, temperatura między 37,5 a 38,0 stopni to stan podgorączkowy, gorączka zaczyna się, gdy temperatura przekracza stan 38,5 – 39,0 stopni.Tak jak w przypadku niemowląt należy zachować szczególną ostrożność i bacznie obserwować stan maluszka, tak u większych dzieci weź oddech i poczekaj bo jest duża szansa, że organizm sam sobie poradzi.
Jeśli już podajesz leki, ściśle trzymaj się zaleceń i dawki z ulotki – pod żadnym pozorem nie jej nie przekraczaj! Polecam notować sobie godzinę podania i nazwę leku – takie notatki warto też zabrać do lekarza.
Wysypka
Nie każda wysypka to alergia czy nietolerancja, czasami dziecko zostanie pogryzione przez owady, a ślady są na tyle małe, że pędzimy do lekarza myśląc o jakiejś chorobie. Przy każdej wysypce obserwuj czy dziecko nie ma temperatury, czy je i pije normalnie, czy coś zmieniło się w zachowaniu – najczęściej objawy towarzyszące świadczą o reakcji organizmu na alergen. Nie sznufruj po forach i google w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie “co to za wysypka” – każde dziecko reaguje inaczej i choć sama wysypka czy objawy mogą być podobne, to mogą dotyczyć różnych przypadłości.
Katar
Z katarem do lekarza iść nie musisz; leczony utrzymuje się 7 dni, a nieleczony tydzień – tak mawiała moja babcia 🙂 U maluszka polecam delikatne inhalacje i odciąganie wydzieliny za pomocą apiratora – u nas niestety się nie sprawdził za bardzo, Oliwier wydzierał się jakby go ze skóry obdzierano więc wspomagałam się noszeniem w pionie, oklepywaniem i delikatnymi inhalacjami z mięty. Jak najszybciej naucz dziecko dmuchać w chusteczkę; to baaardzo przydatna umiejętność i bardzo ułatwia życie także rodzicom.
Ząbkowanie
Niektóre dzieci (jak Oliwier) to szczęściarze i nie mają żadnych objawów, serio – pierwsze zęby u młodego zauważyłam gdy już były na wierzchu – każdy kolejny wyrastał bez atrakcji w postaci temperatury czy osłabienia. Niestety większość maluchów bardzo cierpi w tym czasie. Dzieci w tym czasie niemiłosiernie się ślinią i wkładają wszystko do budzi by ulżyć dziąsełkom – regularnie pierz śliniaczki, zmieniaj je tak często, jak się da i zadbaj o czystość wszystkich przedmiotów, które dziecko wkłada do buźki. Bakterie na nich mnożą się z prędkością światła i mogą być przyczyną infekcji. Jeśli maluszek bardzo cierpi; marudzi, nie chce jeść i ma gorączkę sięgnij po specjalne żele lub spray; zwłaszcza ten drugi jest dobrym pomysłem, szybko przynosi ulgę, działa antybakteryjnie i wspomaga regenerację podrażnionej tkanki.
Skaleczenie
Nie każde skaleczenie musi kończyć się na pogotowiu! Drobne zadrapania czy urazy wystarczy przemyć czystą wodą, jeśli dziecko nie proponuje nie naklejaj plasterka – wszystko szybciej się zagoi. Najczęściej pomaga wypłakanie się i całus mamy, w końcu to on uśmierza wszelki ból, prawda?
Pamiętaj jednak, że upadek i skaleczenie w obrębie głowy warto obserwować i w razie jakichkolwiek wątpliwości skonsultować z lekarzem!
Nie panikuj przy każdej drobnostce i nie wędruj co chwila do lekarza; sama przychodnia to wylęgarnia zarazków i nigdzie się tak prędko dziecko nie zarazi jak właśnie u lekarza. Może warto najpierw zadzwonić do swojego pediatry i podpytać co robić, a w razie potrzeby pojechać na wizytę.
10 komentarzy
Przede wszystkim nie panikować! Łatwo mi mówić, zobaczymy jak ja zostanę mamą 🙂
Lepiej jednak iść do lekarza raz za dużo niż za mało. Ale ogólnie zgadzam się 😉
Najważniejsze nie panikować. Jednak to bardzo trudne gdy dziecko się męczy. Pamiętam jak przy pierwszym dziecku już przy katarku lecieliśmy do lekarza. Z drugim jest lepiej bo lecimy dopiero jak katar uniemożliwia oddychanie a smarki ciekną przez kilka dni 🙂
Często młodzi rodzice panikują, podają paracetamol a później biegną do lekarza, gdzie okazuje się, że to normalne 🙂
Teraz już dałam na luz ale ja raczej wole zapobiegać prawidłowa djeta styl życia Lena się szczepi w przedszkolu i prawdopodobnie ma alergie co nie widac w testach musimy je zrobić za rok
Teraz już dałam na luz ale ja raczej wole zapobiegać prawidłowa djeta styl życia Lena się szczepi w przedszkolu i prawdopodobnie ma alergie co nie widac w testach musimy je zrobić za rok
Dobry przyjaciel widzi pierwsza lze, lapie druga i powstrzymuje trzecia.
Zycie bez zajec naukowych i literackich jest smiercia i grobem zywego czlowieka. – Seneka Zapraszam takze do siebie USA Edukacja
Anna Rokita Mawiala, ze Milosc,przyjazń I BRATERSTWO sa jak magia. Nie mozemy ich zobaczyc, ale czujemy je. I ja sie po czesci z tym zgadzam 🙂 A ty ?
Wszyscy umrzemy. Celem nie jest zyc wiecznie, celem jest stworzyc cos, co bedzie zylo. – Chuck Palahniuk