Dwulatek i pieluszka? Może myślisz, że to za duże dziecko, ale ja wyznaję zasadę, że nie warto tresować dziecka i z nim walczyć. W którejś mądrej książce napisali, żeby pozwolić dziecku rozwijać się we własnym tempie. Tak też robię – ale jak chronić skórę aktywnego dwulatka wiecznie w biegu? Jak chronić (i czasem ratować) skórę malucha?
Pupa maluszka jest bardzo delikatna, skóra niczym papier nie lubi przegrzewania, podrażnienia i często niewłaściwych składów kosmetyków. Określenie “pieluszkowe odparzenie skóry” kryje w sobie zbiór różnych objawów znajdujących się na skórze pod pieluszką. Najczęściej spotykamy się z kontaktowymi i alergicznymi zmianami, w przypadku których niezwykle ważna jest odpowiednia codzienna pielęgnacja.
Przyczyny podrażnień
Najczęstszymi przyczynami podrażnień są reakcje alergiczne skóry na substancje zapachowe i konserwujące, występujące w składzie pieluszek, chusteczek lub kosmetyków. Reakcja może pojawić się z przysłowiowym “opóźnionym zapłonem” i wystąpić nawet po 2-3 tygodniach i utrzymywać się nawet miesiąc po zaprzestaniu ekspozycji na alergen. Natomiast kontaktowe zapalenie skóry spowodowane jest pocieraniem skóry mokrą/brudną pieluszką lub po prostu ocieranie się fałdek skóry o siebie nawzajem. Samo zaczerwienienie, jeśli nie zareagujemy w porę, może przerodzić się w bolesne nadżerki i nadkażenie bakteryjne lub grzybicze.
Jak zapobiegać?
Najważniejsza jest odpowiednia pielęgnacja skóry dziecka na co dzień! Zapisz koniecznie poniższy dekalog:
- Mokrą pieluszkę zmieniaj max. co 3 godziny lub częściej, jeśli jest taka potrzeba. W nocy też! Często mamy chcą jak najszybciej nakarmić maluszka i wrócić do przerwanego snu, ale radziłabym jednak pamiętać o zmianie pieluchy. Maluszki z bardziej wrażliwą skórą z pewnością zapłacą podrażnieniem za kilka “mokrych” nocy.
- Po każdej kupce zmieniaj pieluszkę bezwzględnie! Nie czekaj pół godzinki do kąpieli, godzinkę do powrotu do domu – spróbuj pozbyć się jej jak najszybciej.
- Dokładnie oczyść skórę po każdej kupce; oglądaj malucha i namierzaj każdy ślad. Stolec niesamowicie podrażnia skórę zarówno maluszka, jak i większego dziecka.
- Dobierz odpowiednie pieluszki:
- bez dodatków zapachowych
- bez dodatku chloru
- bez substancji nawilżających
- Do codziennego mycia używaj… bieżącej wody. Jeśli jesteś w domu myj maluszka pod bieżącą wodą – jest to najlepsza opcja dla dzieci, które mają wyjątkowo delikatną skórę. Wilgotne chusteczki zawierają szereg substancji konserwujących i zapachowych, które często uczulają dzieci.
- Używaj odpowiednich kosmetyków z dobrym składem.
- Wietrz pupę jak najczęściej. W celu zabezpieczenia łóżeczka czy kocyka możesz podłożyć maluszkowi specjalny podkład higieniczny – wpadki pewnie będą się zdarzać, ale czego się nie robi dla komfortu maleństwa, prawda?
Do codziennej pielęgnacji
Kosmetyk do codziennej pielęgnacji powinien być hipoalergiczny i z dobrym składem. Koniecznie się z nim zapoznaj, a jeśli trzeba rób zdjęcia, porównuj składy – jeśli nie znasz jakiejś substancji – “wujek” Google podpowie Ci o co chodzi. Sudocrem care & protect to maść do codziennej pielęgnacji, która codziennie chroni skórą malucha przed odparzeniami i podrażnieniem. Zawiera pantenol (inaczej prowitamina B5, która jest odpowiedzialna za utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia), witaminę E (która posiada właściwości odżywcze, regenerujące i nawilżające) – nie znajdziesz w nim za to parabenów (czyli konserwantów, które wpływają niekorzystnie na skórę). Unikaj kosmetyków zawierających parabeny, silikony czy alkohol bo mogą bardzo podrażniać delikatną skórę dziecka.
W sytuacji awaryjnej
Gdy już jednak dojdzie do podrażnień, musisz działać! Zrezygnuj z mokrych chusteczek i myj maluszka pod bieżącą wodą; delikatną gąbką lub dłonią – nie pocieraj zaczerwienionej skóry! Tak często jak się da (a najlepiej większość dnia) zostaw pupę “na powietrzu” bez pieluszki. Ubierając ją nałóż na czystą i suchą skórę Sudocrem ze słoiczka; to krem mineralny, którego podstawowym składnikiem jest tlenek cynku działający przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie i osuszająco na podrażnioną skórę. Pamiętaj jednak żeby go delikatnie wetrzeć kolistymi ruchami lub wklepać w skórę; nie nakładaj zbyt grubej warstwy. Zarówno Sudocrem w słoiczku, jak i Sudocrem care & protect są odpowiednie dla maluszków już od pierwszych dni życia, bez problemu zakupisz je w każdej aptece czy drogerii (np. Rossmann).
Jesteś już mamą? Może spodziewasz się maluszka?
11 komentarzy
U nas akurat Sudocrem się nie sprawdził, za to Bepanthen szybko pomaga.
Jakoś prześladuje mnie ten krem w reklamach a tu tadam, znowu on- przypadek? 😉
Alewidocznie jest dobry skoro wszędziegopełno;).
My dopiero na etapie drugi miesiąc, więc pieluszki idą jak woda 😉
Zgadzam się, szybka reakcja i sprawdzony krem są bardzo ważne. 🙂
Mój dwulatek sam się odpieluszkował. Sudocremu używaliśmy, przy starszym jak i młodszym synku.
My kupiliśmy ogromne opakowanie Sudocremu – ale ostatecznie okazało się, że na naszego synka jakoś średnio działa i musieliśmy go zmienić na inny specyfik.
Nasza córka będąc dwulatką pieluch już nie nosiła, na szczęście;) A co do Sudokremu, to mieliśmy wielkie opakowanie i nigdy go nie użyliśmy, bo nie było takiej potrzeby.
Skóra małych dzieci jest bardzo delikatna,
ale tak to dawno było ,że już nie pamiętam 🙂
Kiedyś używało się mąki ziemniaczanej, świetnie radziła z podrażnieniami 🙂
dawne to czasy kiedy były pieluchy i kremy u mnie. Z tego co pamiętam jednej sudocrem pomagał, a drugiej wcale 🙂 I trzeba było czegoś innego szukać 🙂
Anna Rokita Mawiala, ze Milosc,przyjazń I BRATERSTWO sa jak magia. Nie mozemy ich zobaczyc, ale czujemy je. I ja sie po czesci z tym zgadzam 🙂 A ty ?
Zadawanie pytań sprawia, ze czujesz, ze zyjesz. – Albert Espinosa