Znajomość choć jednego języka obcego to w dzisiejszych czasach po prostu mus. Sama się o tym niejednokrotnie przekonałam podczas wakacji, a potem także w pracy. W szkole otrzymujemy właściwie podstawy angielskiego i niemieckiego (czasem też innych języków, w zależności od danej szkoły i profilu klasy), które sami musimy pielęgnować i rozwijać by móc się porozumieć. Jak nauczyć się angielskiego żeby dogadać się w obcym kraju, podczas rezerwacji hotelu, na lotnisku czy pomóc obcojęzycznemu turyście?
Aplikacje
To chyba najpopularniejsza, najwygodniejsza i najtańsza metoda nauki języka obcego. Aplikację zawsze masz przy sobie i bez problemu opanujesz z nią słówka angielskie podczas jazdy autobusem, w przychodni, kolejce czy nawet na spacerze. Podstawy i gramatyka języka angielskiego w takich programach wyjaśnione są w sposób bardzo przystępny i prosty do opanowania. Fajną platformą jest Babbel, który oferuje naukę kilkunastu języków, poza najpopularniejszym angielskim i niemieckim, możesz wybrać także duński, holenderski czy rosyjski. Babbel to nowoczesny serwis internetowy, który możesz w pewnym stopniu przetestować za darmo – dalsza nauka wymaga zakupu dostępu. Cena jest świetna bo za jeden miesiąc zapłacisz niespełna 45 zł, ale już kupując dostęp na rok kwota ta zmniejsza się do 20zł miesięcznie. To super cena za wysoką jakość programu nauczania.
Język angielski dla początkujących nigdy nie był tak prosty! Zaczynamy od najprostszych kwestii (oczywiście poziom znajomości języka można wybrać wcześniej), przechodząc po kolei lekcje aplikacja informuje nas jakie robimy postępy, ile spędzamy czasu na stronie, daje możliwość powtórek i realizacji wyzwań. Tak, dobrze widzisz. To prawie jak w szkole stacjonarnej – po przerobieniu kilku lekcji platforma zaprosi Cię na wyzwanie 🙂
Każdy kurs składa się z kilku lekcji, w których rozwiązujemy różnorodne zadania. Powtarzamy, słuchamy, uzupełniamy ze słuchu lub z “rozsypki”, a przy okazji dowiadujemy się dodatkowych informacji o zastosowaniu danych zwrotów. Fajnym zadaniem są rozmówki angielskie, które uzupełniamy i odsłuchujemy – dzięki temu wiemy jak konkretnych zdań i zwrotów używać nie tylko “na sucho” ale też w rozmowie. Różne poziomy trudności i dodatki zapewnią Ci wiele godzin efektywnej nauki. Angielski na tyle mi się tutaj spodobał, że z pewnością skuszę się na wersję z językiem niemieckim. Jestem przekonana, że z platformą i aplikacją Babbel wreszcie zniknie moja blokada do rozmów w tym języku.
Skype
Sporo jest osób, które oferują naukę online przez Skype. To super opcja bo możemy rozmawiać, a osoba po drugiej stronie ekranu od razu poprawiać nasze błędy. Są jednak dwie wady: czas spotkań, który musimy dostosować do swojego planu dnia i który czasem ciężko przełożyć na inny termin oraz często cena. Nauczyciele, native sprakerzy mają dość wysokie stawki, studenci z pewnością niższe, ale wówczas masz mniejszą pewność, że jest Ci przekazywana bezbłędna wiedza. Jeśli opcja nauki przez Skype Cię interesuje warto poczytać na forach lub popytać jacy nauczyciele są polecani i z którymi można osiągnąć najlepsze efekty. Ten sposób nauki wymaga też często zakupu książki do nauki lub drukowania materiałów przesłanych przez nauczyciela.
Kurs językowy
Kursy językowe dzielimy na dwie opcje: stacjonarne (w kraju, w konkretnej szkole językowej) lub zagraniczne. Druga opcja z pewnością jest zdecydowanie droższa, ale też niesie za sobą wiele plusów. Nauka języka w jego naturalnym środowisku to zawsze najlepsza opcja! Polecam kursy z możliwością zamieszkania u rodzin – masz wówczas kontakt z językiem nie tylko podczas obowiązkowych zajęć w szkole, ale także poza nią. Rozmawiasz na mieście, rozmawiasz w domu, w którym aktualnie mieszkasz – tym samym integrujesz się z miejscowym społeczeństwem, konkretną rodziną. Takie znajomości często przeradzają się w wieloletnią przyjaźń. Niestety kursy językowe mają swoją cenę – i nie jest ona niska – obóz językowy dla młodzieży kosztuje minimum 2000zł, dla dorosłych ceny zaczynają się od 2500zł + koszt dojazdu do miejsca kursu. I jest to jedynie tydzień nauki. Kursy dobierane indywidualnie w renomowanych szkołach to jeszcze wyższy koszt. Jeśli tylko masz czas, zawsze możesz skorzystać z kursów w Polsce. Pamiętaj jednak, że zajęcia odbywają się w konkretne dni i o konkretnych godzinach, szkoła będzie Cię także rozliczać z obecności. Zdecydowanie jest to opcja dla dość elastycznych osób, które mogą z dużym wyprzedzeniem zaplanować sobie udział w zajęciach.
Uczysz się jakiegoś języka obcego? Korzystasz z aplikacji do nauki, a może miałaś okazję uczestniczyć w profesjonalnym kursie?
3 komentarze
Dla mnie najlepszymi narzędziami i sposobami nauki języka obcego są książki, wszelkiego rodzaju repetytoria, aplikacje i oglądanie filmów/dokumentów w oryginalnym języku. Kiedy zaczynam naukę języka obcego bardzo przydatne są książeczki i krzyżówki dla dzieci 🙂
Bardzo dobre pomysły. Aplikacji sama używam, słucham podcastów, oglądam filmy po angielsku. Trzeba ciągle utrzymywać kontakt z językiem. W dzisiejszym świecie trzeba uczyć się języków obcych 🙂
Pomocne rady, fajny wpis 🙂 Sprawdzę w praktyce, bo właśnie zaczynam naukę 🙂