Naturalne zioła stosowane są w kuchni od zawsze.
Oprócz mięsa, był to pierwszy składnik pożywienia ludzi. Dzisiaj, zioła dodawane są nie tylko po to, by wzbogacić smak i aromat każdego dania. To zdrowa kuchnia, która niweluje różnego rodzaju dolegliwości. Warto przyjrzeć się ziołom, które najczęściej dodaje się podczas codziennego gotowania. Oto one.
Bazylia
To zioło używane niemalże na całym świecie. Bazylia, najbardziej popularna jest w kuchni śródziemnomorskiej.
Oprócz charakterystycznego zapachu – połączenie lukrecji i goździków, ma też szereg dobroczynnych właściwości. Okazuje się, że wzmaga apetyt i łagodzi wzdęcia. Najczęściej dodaje się ją w postaci suszonych bądź świeżych liści. Można łączyć ją z oregano, czosnkiem, rozmarynem, szałwią. Doskonale pasuje do pomidorów.
Oregano
Pasuje do każdej potrawy, szczególnie w kuchni śródziemnomorskiej. Oregano dodaje się do pieczonych mięs, zup, pieczonych ziemniaków, sałatek warzywnych. Nadaje smaku zapiekankom, spaghetti, owocom morza.
Oregano działa przeciwskurczowo, dezynfekująco, antyseptycznie i moczopędnie. Zaleca się jego spożywanie przy problemach trawiennych i wzdęciach. Działa tez łagodząco w przypadku zapalenia oskrzeli i stanów zapalnych.
Natka pietruszki
Ma delikatny smak, ale za to wyrazisty aromat. Często dodaje się ją do pieczonych mięs, zup, ryb oraz dań warzywnych. Świetnie komponuje się z czosnkiem i kolendrą.
Natka pietruszki zawiera ogrom witaminy A oraz C; jest bogactwem minerałów, takich jak żelazo i jod.
Koper
Może być dodawany do wszystkich potraw. Nadaje smak zup, sałatek, ziemniaków, sosów, mięs, dań z jajek oraz ryb.
Od dawna koper ceniony jest za swoje właściwości. Przeciwdziała problemom trawiennym, pomaga na wzdęcia i nieprzyjemny zapach z ust. Co więcej, koper reguluje pracę jelit i nerek. Co ciekawe, łagodzi również kaszel. Ponieważ zawiera sporą dawkę witaminy C, jego regularne spożywanie wzmacnia naszą odporność.
Majeranek
Jest doskonałym dodatkiem do pieczonych mięs i potraw warzywnych (szczególnie z warzyw strączkowych). Często jest składnikiem farszu i dodatkiem smakowym w zupach.
Stosuje się go przede wszystkim w daniach ciężkostrawnych, bowiem pomaga w trawieniu i niweluje wzdęcia. Napar z majeranku można stosować też przy silnych bólach głowy i przeziębieniach.
Mięta
Chociaż jej smak jest słodki, to każdej potrawie dodaje nieco orzeźwienia. Właśnie dlatego jest idealna do deserów (pasuje do czekolady), ale i wytrawnych mięs (na przykład jagnięciny). Nierzadko stosuje się ją również jako dodatek do napojów (herbaty, wody z cytryną oraz wszelakich drinków alkoholowych).
Mięta ma też działanie lecznicze – ma dobroczynny wpływ ma proces trawienny, łagodzi bóle brzucha.
Rozmaryn
Szczególnie często dodaje się go do ryb i potraw grillowanych. Jest też składnikiem kotletów, pasztetów, zapiekanek warzywnych i makaronów. Najbardziej popularny jest w kuchni francuskiej.
Działa moczopędnie i napotnie. Łagodzi wzdęcia, dezynfekuje, niweluje bóle brzucha. Regeneruje wątrobę i nerki.
Tymianek
To przyprawa charakterystyczna w kuchni włoskiej i francuskiej. Dodaje się ją do dań mięsnych i ciężkostrawnych zup. Idealnie pasuje do pieczonej kaczki czy dziczyzny. Dobrze komponuje się też w sałatkach, szczególnie z warzywami strączkowymi.
Tymianek działa bakteriobójczo, przeciwbólowo. Jest naturalnym antybiotykiem i lekiem wykrztuśnym.
Artykuł napisany w oparciu o teksty zawarte na stronie eatfit24.pl – cateringu dietetycznym.
3 komentarze
Uwielbiam miętę, taką zaparzoną w dzbanuszku świeżo zerwaną 🙂
Wszystkie wymienione zioła to właśnie te moje ulubione. 🙂
U mnie króluje mięta, rumianek, szałwia i melisa 😉